צאו החוצה: "יזמות לא נעשית מאחורי דו"חות אקסל"

את מאיר רוזיליו לא תמצאו קוטל חזירים להנאתו באנגרי בירדס או סתם גונב איזה שנ"צ. מהיכרות קצרה מדובר במכונת יעילות משומנת, שהופך את הדרך הנכספת לאקזיט למדע מדויק ■"נכון, אולי יש סטארטאפים שפשוט "קורים" אני מאמין באלמנטים של שיטתיות והתמדה" ■ מאיר לוקח אותנו רחוק ומספר איך בימים בהם אנחנו היינו טרודים באיך למלא את אלבום הסופרגול, הוא כבר התחיל את הקריירה שלו בתור איש עסקים ממולח ■ בימים אלו הוא סטודנט למשפטים במרכז הבינתחומי מלגאי ובוגר תכנית היזמות HIP של קרן הישג מקדם את הסטארטאפ שלו  Henry at your service, חבר שיחסוך לכם המון כאב ראש ותסכול כשאתם קונים באינטרנט ■ מאיר: "הדבר שהכי מדהים בתעשיית הסטארטאפ בארץ זה שאנשים מאוד עסוקים מוכנים להיפגש איתך גם אם אתה סתם פקאקט"

 

שם: מאיר רוזיליו (25)

תפקיד: מנכ"ל חברתHenry at your service

מפשפש בטינדר? : "לא, אני מאמין בדרך הטבעית"

תכונות-על בתור יזם: למידה, שיטתיות והתמדה

טיפ ליזם הצעיר : "אל תחכו, בצעו מחקר צאו לשוק ותלמדו"

טיפ ליזם עם פז"מ : "אני מעדיף לקבל טיפ ממנו"

 

 

מאיר, ספר לי על ניצוץ היזמות הראשון.

 

"הניצוץ הראשון היה בכיתה ג', בחג סוכות, אז הבנתי שנולדתי לעסקים. קניתי כמה קישוטים לסוכה במחיר זול של סוף היום ולמחרת פשוט מכרתי אותם במחיר גבוה יותר ממש באותו המתחם בו קניתי. ההרגשה היתה מדהימה לחזור הביתה עם כסף שיצרת לבד".

 

אז למה הלכת ללמוד משפטים?

 

"אני מאמין שכן צריך ליצור לעצמך אלטרנטיבה, כי לא ניתן להתעלם מהעובדה הסטטיסטית שסטארטאפים נכשלים. אני מחפש את הדרך שתשלב בין הדברים. את ההתמחות שלי כעו"ד אעשה במשרד המתמחה בתחום הסטארטאפים".

עבור יזמים שרוצים להשלים תואר אקדמי, מה היית ממליץ להם ללמוד?

"אני יודע שללמוד תכנות נשמע מאוד מתבקש ואני חושב שכל יזם חייב לדעת לפחות כתיבת קוד בסיסי. אבל בתור יזם אני דווקא רוצה להימנע מהתעמקות מקצועית. אני חושב שמתכנת הוא כמו קלע בצבא: הוא רואה את ההמשך דרך העדשה הקטנה, בעוד שהיזם צריך להתייחס לתמונה הכוללת וההתמקדות תהיה בזבוז זמן שתפגע בהתקדמות של המיזם".

 

 

נראה לי שאתה הולך להסתבך פה עם קהילת המתכנתים.

 

 

"(צוחק) חס וחלילה יש לי המון כבוד למתכנתים, חוץ מזה שאתה לא חייב לכתוב כל דבר. אני פשוט חושב שיזם צריך לדעת מעט מהכל. ישבתי המון זמן ללמוד קוד, PHP,CSS,HTML. זה לא הפך אותי למתכנת, אבל זה נתן לי את היכולת לתקשר עם מתכנת הרבה יותר טוב".

 

 

איך בעצם הופכים את התשוקה לעסקים ליזמות? מה היה הצעד הראשון שלך?

 

 

"אני זוכר שיום אחד פשוט הרגשתי מחסור בעשייה היומיומית שלי, קול שכבר דחף אותי לצאת החוצה ולעשות משהו. החלטתי שאני מקדם כל רעיון אפילו הכי גרוע שיצוץ לי לראש, לא ידעתי כלום ושום דבר על עולם היזמות. ידעתי שאני הולך להיכשל אבל החלטתי שאני הולך להיכשל עד הסוף ועושה את כל הטעויות האפשריות".

 

 

מדהים! אז מה עשית? ספר לנו קצת על הטעויות.

 

"הצעד הראשון היה להתקשר למתכנת שהסכים להיפגש איתי רק בגלל שהוא היה חבר של אבא שלי. אני זוכר שאשכרה הבאתי לפגישה הסכם סודיות! הוא צחק עליי והסכים לחתום עליו רק בגלל שהוא כנראה חבר ממש טוב של אבא שלי, אך מה שבעיקר יצא לי מהפגישה היתה ההבנה ממנו שיש לי הרבה מה ללמוד. החלטתי להמשיך ללמוד תוך כדי עשייה".

 

"לאחר מכן אני זוכר שהתמקדתי בעיקר בלהיפגש עם המון יזמים וכך לאט לאט התחלתי לצבור ידע. לכל פגישה הכנתי שאלות רלוונטיות למפגש וכך המשכתי והמשכתי".

 

 

ואיך התקדם המיזם?

 

"למדתי ולמדתי עד שהחלטתי לגייס צוות. גם כאן אני יכול לומר שעשיתי כל טעות אפשרית, בחלוקת ההון, הנטל וכדומה. בזבזנו חודשיים רק על שיחות מה תהיה חלוקת התפקידים בינינו. זו אחת הטעויות הגדולות בגיוס צוות. ייצרתי הסכמים לפני שייצרתי עבודה, במקום לייצר עבודה וממנה לייצר הסכמים".

 

 

אז אתה מרגיש שהיום מצאת את המתכון לסטארטאפ מצליח?

 

 

"אנחנו מחפשים מתכונים ומדריכים לכל דבר. הבשורות הטובות הן שיש הרבה מתכונים לעשות סטארטאפ והבשורות המשמחות הן שלכל אחד יש את הדרך שלו. גם לי יש את הדרך שלי. יש באינטרנט אינספור מתודות, חומרי קריאה, תכניות ליווי יזמות, אחרי ששאספת לך תבלינים מכל המקומות האלה, תכין את התבשיל שלך".

 

 

עשית אותי רעב. תן לנו טעימה מהתבשיל שרקחת,המיזםat your service  Henry.

 

 

"התחלנו מבעיה מאוד מוכרת: 98% מהלקוחות שנכנסים כיום לאתר קניות באינטרנט לא ירכשו מוצר. הנרי הוא כלי להגדלת מכירות לאתרי קניות בכך שהוא עוזר ללקוחות לקבל החלטה. אנחנו מחפשים כיום בעיקר אתרי קניות גדולים המעוניינים לבצע הטמעות של הנרי באתר שלהם".

 

 

נשמע מגניב, אפשר כבר להשתמש?

 

"אנחנו ממש לפני סיום הגרסה הראשונה להפצה וכבר עכשיו יוצאים עם גרסה שלישית לבדיקה".

 

 

איך מתבטא הניסיון והלימוד שלך במיזם שלך כיום?

 

"אני חושב שכיום הערך הכי גדול של המיזם שלי הוא הצוות והעובדה שלא הבטחתי לאף אחד כלום. כולם ידעו שתוך ארבעה חודשים כל המיזם יכול להיזרק לפח. גם במיזם הזה כולנו באנו בעיקר ללמוד. כשגייסתי מתכנת הבטחתי לו ידע, לא הבטחתי לו מליונים. אתה יכול להבטיח רק מה שאתה יודע".

 

"הצוות כולו מעורב בתהליכים השיווקיים, בכתיבת הקוד, במודל העסקי, בגיוס משקיעים. כולם מעורבים בכל התהליכים".

 

מה התכונה החזקה ביותר שלך כיזם?

 

"ללא ספק שיטתיות והתמדה, זה מה שמאפיין אותי בחיים והתכונה החזקה ביותר שלי, אני יודע ללמוד, צוות שאין בו שיטתיות והתמדה, לא מתקיים בו תהליך של למידה".

 

איך זה מתבטא בעשייה?

 

"לדוגמא, המתכנת שלי לא יקפוץ ישר לכתוב קוד, הוא קודם יגדיר לעצמו מתודה שיטתית של בניית מוצר, אפיון, אב טיפוס, טסטינג דיזיין וכו'. יש שלבים בבניית מוצר ובכל שלב יש מדידה, קבלת הפידבק היא הכרחית לדעת מה עשינו טוב ומה לא, התהליך הזה קורה בכל הרבדים של המיזם ובעיקר בשיווק".

 

איזו עצה היית נותן ליזם המתחיל?

 

"צא ובדוק את השוק! סטארטאפ מתחיל בהרבה מאוד הנחות ואת ההנחות האלו צריך לבדוק. הרבה יזמים קופצים לסטארטאפ בלי לדעת כלום על הסביבה, כל דקה שיש לך לבדוק את השוק לפני שנכנסת לסטארטאפ היא דקה שלא תהיה לך אחר כך בתור יזם".

"הגישה הזאת נכונה עשרות מונים ליזמים לא מנוסים. אתה שומע הרבה פעמים יזמים שאין להם מושג על מה הם מדברים. יש תחושה שיזמים לא אוהבים את החלק הזה של המחקר, הוא מאוד סיזיפי".

 

מהם הקשיים שלך?

 

"יזמות מגיעה עם הרבה פשרות. כשאני מגיע לסופר אני מוכן להתפשר ומוכן לחיות על מעט מאוד כדי להגיע למקום שאני רוצה להיות בו".

 

נשמע שאתה ממש חי את היזמות. לדעתך זו הדרך היחידה להצליח?

 

"מיזם לא יכול לבוא 'על הדרך'. אין דבר כזה. אני מתעורר בבוקר ויש לי מיזם. נכון, אולי יש סטארטאפים שפשוט קורים, אבל אני מאמין שזה יכול לבוא רק בתהליך של שיטתיות והתמדה. אני לא יכול לדעת אם פייסבוק קרתה בתהליך של למידה והשתפרות, אבל כן אפשר לדעת שמארק צוקרברג כתב את הקוד הראשון שלו כבר בגיל 13 בתחום של תקשורת בין אנשים".

 

כחלק מהלמידה שלך אתה בוגר של תכנית היזמות HIP, תכנית המקבילה בהכשרה לתכנית יזמות עילית של STARTAU. בתור יזם בעל יכולת הנעה ולמידה עצמית, היית ממליץ על תכנית ליווי יזמים?

 

"ללא ספק. תכנית ליווי נותנת סדר וארגון, עומק לכל שלב ומתודה מרוכזת כיצד להתקדם קדימה. והדבר הכי חשוב: היא נותנת לך לפגוש המון אנשים מהתעשייה, ומחייבת אותך לצאת החוצה ולהתערבב. יזמות לא נעשית מאחורי דוחות אקסל".

 

מאיר, אקזיט בשנה הבאה?

 

מאיר: (צוחק) "הנבואה ניתנה לשוטים".

מאמרים וכתבות נוספות

האם פרסום בגוגל מתאים לעסקים קטנים?
חשיבותה של מדיניות הפרטיות במיזמי רשת
חדשנות בניהול
10 השלבים להקמת סטארט אפ רפואי מצליח
איך מוצאים רעיון מעולה למיזם?