מורה נבוכים לארץ הפטנטים

גיא דגן הוא יזם, יועץ ואסטרטג חדשנות. תחום הפטנטים יידון בהרחבה במסגרת קורס יזמות וחדשנות רפואית – Medinnovation, הנפתח ב-13 ביוני.

לרגע ההתגלות של רעיון בדעתנו, אותו "הדבר הבא" שישנה את העולם, מתלווה גם הרצון להגן עליו מכל משמר. זאת בכדי למצות את האפשרויות הגלומות בו. אחת האפשרויות להגן על הרעיון היא האפשרות החוקית של רישום פטנט. עלויות רישום-פטנט עלולות להגיע לכדי עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. לכן, רגע לפני שרצים לרשום פטנט, בואו נבחן מספר עקרונות ומושגים בסיסיים בעולם הפטנטים:

 

פטנט: פטנט הוא הסכם בין ממציא למדינה שבה הוא נרשמת ההמצאה, המבטאת את הגנת –המדינה על זכויותיו הקנייניות וההכרה בחדשנות ובייחודיות של המצאה. את הבקשה לפטנט יש להגיש לרשם הפטנטים במדינה המבוקשת. הבקשה מורכבת לרוב מתקציר, ממצאים הקשורים לבקשה המוגשת )הרקע לבקשה), תיאור טכני מפורט של ההמצאה, שרטוטים רלוונטיים ותביעות. רשם הפטנטים בוחן את תקפות ההמצאה ועמידתה בקריטריונים המוגדרים לפטנט ומחליט האם להעניק לבעל ההמצאה תעודת פטנט. תוקף הפטנט הניתן הוא ל-20 שנה ותחזוקו במשך השנים הללו תלוי בתשלום אגרות לאורך השנים.

 

לדוגמא, פטנט שאושר בארה"ב יפורסם לקהל בתוך 18 חודשים מיום רישומו (במקרה שהוגש לפני כן פרוביז'יונאל – מונח שנדון בו מיד – תאריך הגשתו הוא התאריך הקובע). הפטנט תקף אך ורק במדינה בו הוא נרשם (מקרא לתהליך הגשת פטנט בארה"ב).

החוק מאפשר לממציא לרשום את הפטנט (להגישו כבקשה) במדינות אחרות עד שנה מיום הגשתו בפעם הראשונה. כלומר, אם רשמתם פטנט בארה"ב, יש לכם שנה מיום הגשת הפטנט להגישו לרישום במדינות נוספות. הדבר אינו תקף למקרים בהם מתווה רישום הפטנט הינו הגשת פרוביז'יונאל (ראו הסבר בהמשך) וקידומו לרישום פטנט. זאת מכיוון שבמקרה זה תאריך הגשת הפרוביז'יונאל הוא התאריך הקובע )במקרה זה דרך הפעולה העדיפה היא רישום PCT – ראו בהמשך).

חיפוש עצמי: ייתכן שאתם לא היחידים שחשבו על הרעיון. לכן, רגע לפני שמתחילים להוציא כסף, היכנסו לאתרים שבהם תוכלו לברר האם הרעיון שלכם כבר עוגן בפטנט. לפניכם רשימה של כמה מהם:

 

* PatentStorm

* Google Search Patents

* FPO

* The European Patent Convention

חיפוש מקצועי: שלב הכרחי אם רצונכם לחסוך כסף. חיפוש של איש מקצוע יעלה כמה אלפים אבל יחסוך עשרות אלפים. היתרונות הבולטים בחיפוש בידי איש מקצוע באים לידי ביטוי בדיוק ובעומק החיפוש, ובקבלת חוות-דעת ראשונית לגבי תקפות רישום ההמצאה כפטנט. יתרון נוסף הוא שתוצרי החיפוש יכולים לעזור במיקוד ההמצאה.

 

פרוביז'יונאל (Patent Pending): בקשת פטנט ארעית המוגשת בארה"ב. בראש ובראשונה, הגשת הבקשה מבטיחה את תאריך הבכורה שממנו ייבחן הפטנט וההתקדמות החדשנית/המצאתית. תאריך זה מסייע במצב של תחרות על אותה המצאה כאשר ברוב המדינות תאריך ההגשה המוקדם יותר יזכה את בעליו בזכות לפטנט. יש לזכור כי הבקשה, כשמה, היא ארעית ותוקף תפוגתה הוא שנה מיום הגשתה. יתרונותיה הם בעלות הגשה זולה וכמו כן, הבקשה אינה מפורסמת. על כן, החשאיות נשמרת והיא אינה צריכה לעמוד בסטנדרטים פורמאליים שונים (כגון שרטוטים, תביעות וכו').

 

עם זאת, יש לזכור כי הגשת הפטנט עצמו תתבסס אך ורק על הנכתב בבקשה לעיל, על כן יש לשקול רישום בידי עו"ד העוסק בקניין רוחני. זכרו, שפת הפטנטים היא שפה ייחודית ועל כן מומלץ לא לחסוך בהוצאה בשלב זה ולהתייעץ עם עורך הדין לגבי תקפות הרישום (כלומר, האם ההמצאה ברת-רישום).

 

PCT – Patent Corporation Treaty: היא אמנה שנכנסה לתוקף בשנת 1970 וחברות בה כיום 148 מדינות (לרשימה המלאה). האמנה נועדה להוזיל את העלויות הכרוכות בהתאמת בקשת הפטנט לדרישות הספציפיות של המדינה בעזרת פורמט הגשה אחיד. יחד עם זאת, בדיקות ואישורי הפטנט עדיין תלויות במשרדי הפטנטים של המדינות. כלומר, לכל רשות פטנטים לאומית או אזורית של המדינות החתומות על האמנה ניתן שיקול דעת בכל הנוגע לתיקוף הפטנט (דף הסבר על האמנה).

 

עובדה נוספת הראויה להדגשה היא כי ה-PCT מקנה יכולת לשמור על חשאיות הפטנט למשך כשנה וחצי עד לבחינתו.

 

את ה- PCTניתן להגיש לבחינה אצל בוחן ישראלי, אירופאי או אמריקאי, לפי הצורך העסקי. יש לקחת בחשבון כי תאריך הגשת ה-PCT הוא התאריך הקובע לתקפות הפטנט במדינות היעד.

 

לסיכום, אני ממליץ בחום לפעול בשיקול דעת בכל הנוגע ליחסי עלות תועלת ולדייק בהוצאות הכרוכות-ברישום הפטנט. כלומר, אין לוותר על חיפוש עצמאי ומקצועי לרעיון; יש לחשוב היטב מהו שוק היעד שאליו ההמצאה מכוונת; יש לשקול האם לרשום פרוביז'יונאל או PCT או אולי רישום פרוביז'יונאל ולאחר מכן הארכת תוקפו על ידי PCT (מקנה שנתיים וחצי של חשאיות ותאריך קובע החל מיום רישום הפרוביז'יונאל( וכמובן להסתייע בשירותיו של עו"ד המתמחה בתחום בכל הנוגע לרישום ולפרוצדורות הנלוות.

 

גיא דגן הוא יזם, יועץ ואסטרטג חדשנות. מאמן חדשנות מוסמך על ידי חברת S.I.T . מתמחה באימון ותכנון אסטרטגי של תהליך חדשנות מתכנון התהליך ועד להטמעתו המוצלחת בארגון. בעל ניסיון עשיר כמרצה ומנחה סדנאות בנושאים מגוונים כגון חדשנות שיטתית, מפגשי סיעור מוחות, בניית תהליך חדשנות בחברה ועד להתמודדות עם חסמים נפוצים בכל הנוגע לחדשנות בחברות עסקיות ובבנקים. בוגר תואר שני במנהל עסקים עם התמחות בניהול יזמות.

http://ozrim1.wix.com/guy-dagan

מאמרים וכתבות נוספות

האם פרסום בגוגל מתאים לעסקים קטנים?
חשיבותה של מדיניות הפרטיות במיזמי רשת
חדשנות בניהול
10 השלבים להקמת סטארט אפ רפואי מצליח
איך מוצאים רעיון מעולה למיזם?